برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
آگهی های ویژه
خدمات چیست؟ در اقتصاد های بزرگ موجود در جهان تمامی صنایع مرتبط با تولید سنتی رو به زوال می باشند و در حال حاضر زمان آن رسیده که اقتصاد های مرتبط با خدمات رشد کند. در کل می توان گفت به معنای انجام دادن کاری برای هر چیزی یا هر فردی خدمات گویند. یکی از خصوصیت های بارز و مهم خدمات، این است که شما هرگز  نمی‌توانید آن را حتی لمس نمائید، بچشید، ببینید، بشنوید و یا حتی احساس کنید؛ فقط می توان آن را تجربه نمود. یا به تعریف دیگر آن اگر توجه کنید خدمات یک چیز غیر مادی می باشد. برخلاف محصولات، خدمات، به هنگام خرید کردن مصرف می‌شوند و از طرفی چون خیلی زود از بین می‌روند،‌ نمی‌توان مالکیت آن ها را به دست آورد. بازاریابانی که در زمینه ی خدمات فعالیت می کنند، برای سوال خدمات چیست پنج خصوصیت در نظر گرفته اند که در ادامه به تشریح آن ها خواهیم پرداخت.
  1. خدمات قابلیت ذخیره سازی ندارند
این مورد از ویژگی به این معنی است که نمی‌توان خدمات را در انبار نگهداری کرد و یک زمان دیگر از آن ها استفاده نمود.مثلا بعد از این که پرواز هواپیما صورت گرفت امکان این که صندلی از قبل خریداری شده را دوباره فروخت میسر نخواهد بود و شرکت هواپیمایی در این مورد نمی تواند سودی داشته باشد.
  1. هرگز قابلیت مالکیت‌‌پذیری نخواهند داشت
در این مورد شما حق مالکیت را نخواهید داشت و فقط می توانید آن را تجربه کنید.مثلا  اگر یک متخصص کولر شما را سرویس دهی کند هرگز نمی توانید مالک ابزار و خدمت او شوید.
  1. متغیر می باشند
دخالت انسان به هنگام ارائه‌ و دریافت خدمت، فقط به این معنی است که هیچ کدام از دو خدمتی که انجام می دهد مثل هم نیستند و در کل متغیر هستند. مثلا شما چندین مرتبه به یک رستوران سر می زنید و هر بار به علت شلوغی و یا موارد دیگر خدمات متفاوتی دریافت می کنید.
  1. قابل لمس نیستند
شما قادرید که به وسیله ی حواس پنج‌گانه‌ی خودتان محصولی را حس و لمس نمائید، اما در مورد خدمت این مورد صدق نمی کند مثلا شما برگه بیمه نامه ی خودروی خودتان را می توانید لمس کنید اما خدمتی که مرتبط به مالی می باشد را نمی توانید لمس کنید چون اصلا  قابلیت لمس را ندارد.
  1. تفکیک‌‌پذیر نیستند
خدمت را نمی‌توانید از ارائه‌دهنده‌ی خدمت  و همینطور نقطه‌ی مصرف کردن تفکیک کنید. برای مثال، شما هرگز نمی‌توانید یک اجرای زنده‌‌ مربوط به تئاتر را به منزل خودتان ببرید و آن جا مصرف نمائید  و یا حتی خدمتی که یک آرایشگر به مشتری خود می کند را نمی توان تفکیک نمود.
بالا