برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

انواع وسایل نقلیه را بشناسید

انواع وسایل نقلیه را می توان به وسایل شخصی، عمومی، موتوری و حتی غیر موتوری تقسیم بندی کرد. البته اگر بخواهیم به تعریف وسایل نقلیه بپردازیم باید با یک دید کلی و از ابتدا به آن اشاره کنیم که می توان گفت هر عملی که موجب جابه جایی و حمل شود به آن وسیله نقلیه گویند.در قدیم از وسیله نقلیه غیر موتوری برای این جابه جایی ها و حتی حمل استفاده می شد.
گذشته و انواع وسایل نقلیه : 
همانطور که همه می دانیم در گذشته تمامی وسیله های نقلیه بدون هیچ محرکه الکتریکی یا بنزین و گازوئیلی حرکت می کردند درست حدس زدید از حیوانات چهار پا از جمله اسب،گاو برای حمل و بارکشی توسط درشکه،گاری و دلیجان صورت می گرفت. تمام این هایی که صحبتشان را کردیم در گذشته از ساده ترین،طبیعی‌ترین و ابتدایی‌ترین وسایل نقلیه ای بودند که بسیار کاربرد و مورد استفاده قرار می گرفتند.
انواع وسایل نقلیه جدید :
در صنعت حمل و نقل با ورود انواع ماشین های موتوری و چهارچرخ و حتی دوچرخه که با فشار وارده از سوی پا به حرکت در می آمدند، تحولی بزرگ ایجاد کرد.در صورتی که تمامی این تغییر و تحولات مخصوص کشور های مدرن و پیشرفته بود اما به هر طریقی که شده وارد کشورمان شد و افرادی که ثروتمند،خاص  و در قشر بزرگ زادگان بودند می توانستند این وسایل نقلیه را خریداری کنند حال اگر بخواهیم به عصر حاضر برگردیم می بینیم که استفاده از وسایل نقلیه اعم از موتور دو چرخ و ماشین های چهار چرخ بسیار متداول شده و انواع شخصی و عمومی آن مورد کاربرد قرار می گیرد. هر کدام از وسایل نقلیه در اندازه و انواع مختلفی تولید می شود که از نوع عمومی آن می توان به اتوبوس اشاره کرد که برای جابه جایی مردم از قدیم تا به حال از آن استفاده می شد. می توان به تاکسی،مترو،مینی بوس یا ون و قطار اشاره کرد که تمامی این جابه جایی ها زمینی صورت می گیرد. هواپیما نوع دیگری از وسیله های نقلیه محسوب می شود که باعث تحولی عظیم در عرصه تکنولوژی گذاشت. در  آینده نه چندان دور نیز شاهد وسیله نقلیه های زیر خواهیم بود:
  1.     ماشین های خودران
  2.     هواپیماهای برقی
  3.     پهپادهای مسافربری
  4.     خودروهای برقی
  5.     اتوبوس‌های خودران
  6.     سیستم‌های مونوریل
  7.     شاتل‌های خودران
  8.     ماشین های پرنده
  9.     سیستم هایپرلوپ
بالا