آشنایی با انواع باتری لپ تاپ

با انواع باتری لپ تاپ آشنا شوید 2

با انواع باتری لپ تاپ آشنا شوید

 

باتری ها می توانند انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کنند . این ویژگی باعث می شود  تا وسایل برقی  بتوانند بدون نیاز به اتصال مستنقیم به پریز برق کار کنند .

باتری ها عمدتا از سلول های خاصی تشکیل می شوند .

سلول یک قطعه بسیار ساده است که از دو الکترود (آنود و کاتود) و یک محلول الکترولیت تشکیل شده است و با فرآیندهای شیمیایی ذخیره سازی را برای ما فراهم می کنند .

تا اینجا معلوم شد که باتری ها وسایلی هستند که انرژی را توسط سلول های ویژه ذخیره می کنند و در نتیجه این فرآیند ما می توانیم وسایل الکتریکی قابل حمل مانند لپ تاپ ها تولید کنیم و در همه جا از آنها استفاده کنیم .

 

انواع باتری لپ تاپ ها

۱-    باتری لیتیوم یون

۲-    باتری نیکل کادمیوم

۳-    باتری نیکل متال هیدرید

۴-    باتری لیتیوم پلیمری

۵-    باتری هوشمند

در این نوشتار یکی از پر مصرف ترین انواع باتری ها استفاده شده در لپ تاپ ها یعنی باتری ها لیتیوم یون را مورد بررسی قرار می دهیم .

 

باتری های لیبتوم یون

باتری هایی که امروزه در لپ تاپ ها استفاده می شود عموما از نوع لیتیوم یون هستند .

این نوع باطری قابلیت نگهداری بیشتری از انرژی را دارد ، سبک تر هستند و سریع تر شارژ می شوند .

یکی از ویژگی ها مثبت باتری ها لیتیوم یون کم خطر بودن برای محیط زیست است . این خصوصیت وقتی بیشتر ارزش خود را نشان می دهد که میزان خطر و پایداری آنها را نسبت به انواع دیگر مقایسه می کنیم .

باتری لیتیوم یون الزاما نیازی به دشارژ شدن کامل ندارند و مصرف داخلی کمتری دارد، چرخه شارژ آنھا نیز بیشتر بوده و طول عمر این باتری بستگی به طرز استفاده کاربر دارد.

 

اثر حافظه(Memory effect)

اثر حافظه یعنی اینکه اگر شما شارژ و دشارژ کامل باتری را انجام ندهید، فقط به اندازه آخرین درصد از شارژ باقی مانده مجددا شارژ می شود.

“اثر حافظه حالتی است که کارایی باتری را کاهش می دهد. این حالت در مورد باتری های Ni-Cd  و Ni-MH  مصداق دارد.

اینگونه باتری ها قبل از اینکه شارژ شوند به خوبی دشارژ نمی شوند یعنی همیشه مقداری از شارژ خود را نگه می دارند و عمل شارژ به خوبی انجام نمی شود و این باعث می شود که ظرفیت باتری کاهش یابد و حتی در مواردی منجر به از کار افتادن باتری شود .

 

یک نکته دیگر در مورد عمر باتری اینکه :

سازندگان باتری های لپ تاپ عمر باتری را حدود ۲- ۳ سال یا در حدود ۸۰۰ بار شارژ کامل اعلام می کنند ولی با تجربه ما در استفاده از انواع باتری ها در فروشگاه شاهین استوک به نظر می آید که این عدد در صورت استفاده مداوم باتری یک سال و نیم با به عبارتی ۵۰۰ بار شارز کامل می باشد .

 

 

شاد و پولدار باشید .

شاهین استوک

2 Comments

  1. لطفا در رابطه با باطری های جدیدی که وارد بازار شدن هم صحبت کنید
    لطفا ادرس مغازه را هم برای بنده ارسال نمایید
    سپاس

    1. سلام
      میدان ولی عصر.ک ولدی.پ۳۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X