معرفی مادربرد و اجزای داخلی اش ارسال دیدگاه

معرفی مادربرد و اجزای داخلی اش


مادربرد چیست

برد مادر یا مادر بورد یا برد اصلی (به انگلیسی: Mainboard or Motherboard) تخته مداری الکتریکی است .

یک مادربرد اساسا یک تخته مدار چاپی است که برای اتصال بخش های مختلف یک کامپیوتر مانند واحد پردازش مرکزی ، حافظه ، موس ، صفحه کلید ، کارت گرافیک و لوازم جانبی دیگر از طریق اسلات فیزیکی و رابط های اتصال رابط استفاده می شود.

اگر تاکنون دستگاه خود را باز کرده باشید؛ ممکن است خطوط مختلفی را مشاهده کرده باشید، این خطوط بر روی مدارها ارتباط بین دستگاه های سخت افزاری مختلف متصل به مادربرد را برقرار می کنند. سیگنال های الکتریکی اطلاعات داده ها را از طریق این خطوط عبور می دهند. جریان کنونی در برد مدار چاپ شده شبیه به مدارهای طبیعی البته با ولتاژ پایین است.

یک مادربورد پلت فرمی برای ایجاد ارتباط بین اجزای مختلفی است که برای عملیات موفقیت آمیز یک کامپیوتر ضروری هستند. یک مادربرد می تواند همچنین به عنوان بلوک های ساختار اساسی یک کامپیوتر هم تعریف می شود.

مادربورد

مادربرد اصلی‌ترین بخش یک رایانه به شمار می‌رود و کار آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است. خود پردازشگر با هیج کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از نامش پیداست تنها یک پردازنده‌است. ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی (به جز در موارد معدود) توسط BIOS (بایوس) انجام می‌گیرد و در حقیقت بین پردازشگر و ورودی/خروجی‌ها همواره یک مدار واسط وجود دارد.

 

ساختار مادربورد

ساختار ظاهری مادربورد شامل مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی مانند خازن، ترانزیستور، مقاومت، دیود، آی‌سی و ورودی‌هایی است که روی یک برد الکترونیکی بزرگ چند لایه از جنس سیلیسیم و درصد کمی از چوب قرار می‌گیرند. روی صفحه مادربورد چندین خط به رنگ‌های متفاوت دیده می‌شود که همه قطعات را به هم متصل می‌سازد و به آنها اصطلاحاًباس می‌گویند.

برای کل کامپیوتر، مادربورد، زیربنای اطلاعات و قدرت است. شکل و اندازه مادر بورد در طرحهای ان‌ال‌ایکس و آ تی‌ایکس می‌باشد که دومی بیشتر رایج‌تر است. یکی از تراشه‌های مادربورد، سوپر آی/اُ است که دیسک‌های کمکی، صفحه کلید، ماوس و قسمت‌های سریال و چاپگر را کنترل می‌کند. به تراشهٔ سوپر آی/اُ بعلاوه ی دو تراشه ی دیگر به نام‌های پل شمالی و پل جنوبی، چیپ ست مادربرد گویند که مبنای بسیار خوبی جهت مقایسه مادربردها می‌باشد. از چیپ ستهای معروف به کار رفته در مادربردهای امروزی می‌توان اینتل، ای‌ام‌داِی‌ام‌دی، ویا و… را نام برد.

ساختار مادربورد

روی مادر برد، یک باتری به نام باتری بایوس (به انگلیسی CMOS battery) وجود دارد. وظیفه این باتری تغذیه مادربورد برای نگهداری و محاسبه زمان و تاریخ سیستم، در مدتی که سیستم خاموش است می باشد. در مادربورد حافظه‌ای محدود و فقط خواندنی به نام سی موس (به انگلیسی CMOS)وجود دارد که اطلاعات فنی اجزای سخت افزاری و الکترونیکی کامپیوتر را در خود نگه می‌دارد. در هنگام بوت شدن سیستم، این حافظه اطلاعات حیاتی و تکنیکی لازم را درباره کامپیوتر به سیستم می‌دهد تا تمامی اجزای سخت افزاری به درستی شناخته و هماهنگ شوند.

 

cmos batttery

وقتی که کیس کامپیوتری را باز می کنید بزرگترین بردی که داخل آن می بینید motherboard و آن بردی است که پروسسور و رم روی آن قرار می گیرند همه درایوهای شما اعم از هارد دیسک CD-ROM و فلاپی درایو به وسیله یک کابل به motherboard متصل هستند و اطلاعات درایوها و پروسسور و رم در حال انتقال هستند و این زمانی است که برنامه ای در حال اجرا شدن باشد یا فایلی ذخیره می شود و مانند آن.

کارتهای شبکه مودم، صدا و گرافیک به وسیله اسلاتهای motherboard به آن وصل می شوند و زمانی که شما در اینترنت گشت و گذار می کنید یا در حال اجرای یک بازی کامپیوتری هستید یا به یک موسیقی که از کامپیوتر پخش می شود گوش می دهید و می توانید برنامه هایی که در حال اجرا است از مانیتور ببینید به این معنی است که اطلاعات بین این کارتها و motherboard و پروسسور در حال رد و بدل است همچنین مادر برد چند چیپ دارد که به آنها چیپ ست و super I/O controller گویند و این چیپ ها که نقل انتقال اطلاعات بین پروسسور و دیگر اجزا را ممکن می سازند.

 

ویژگی های مهم  Motherboard :

تاریخچه مادر بورد :

برد اصلی (MotherBoard) یکی ازاجزای اساسی و مهم کامپیوترهای شخصی محسوب می گردد.در سال ۱۹۸۲همزمان با ارائه اولین کامپیوترهای شخصی از برد اصلی استفاده گردید. اولین برد اصلی از لحاظ اندازه نسبتا” بزرگ و بر روی آن ریزپردازنده ۸۰۸۰ نصب گردید.

این برد شامل BIOS ، سوکت هائی برای حافظه مربوط به CPU و مجموعه ای از اسلات ها بود که کارت هائی از طریق آنها به برد اصلی متصل می گردیدند. در صورتیکه قصد استفاده از فلاپی درایو و یا یک پورت موازی و … وجود داشت، می بایست یک برد جداگانه تهیه و آن را از طریق یکی از اسلات های موجود، به برد اصلی متصل کرد.

مادربورد لپ تاپ

وضعیت فوق سرگذشت اولین بردهای اصلی استفاده شده در کامپیوترهای شخصی بود. شرکت های آی . بی .ام و اپل با ایجاد تغییرات اساسی، بردهائی را طراحی نمودند که امکان اضافه کرد پتانسیل های دلخواه و جدید در هر زمان میسر بوده و تولید کنندگان متعدد بتوانند محصولات خود را بر اساس استانداردهای فوق طراحی و به بازار عرضه نمایند. برداصلی یک مدار چاپی چند لایه است .

مسیرهای مسی که Traces نامیده می گردند، امکان حرکت سیگنال و ولتاژ را بر روی برد اصلی فراهم می نمایند. ازتکنولوژی چند لایه استفاده شده تا بدین طریق برخی از لایه های برد ، قادر به حمل داده برای BIOS ، پردازنده و حافظه بوده در حالیکه لایه های دیگر ولتاژ و Ground را بدون نگرانی از اتصال کوتاه جابجا نمایند. اندازه گذرگاه داده (Data Bus) برد های اصلی جدید دارای یک گذرگاه داده ای شصت و چهار بیتی می باشند. گذرگاه فوق عرض بزرگراهی را نشان می دهد که داده ها در طول آن حرکت و دراحتیار پردازنده گذاشته شده و یا پردازنده نتایج عملیات خود را از طریق آنها ارسال می نماید.

 

اجزا (بخش های) یک مادربورد :

مادربورد شامل اتصالات بسیاری برای تمام بخشها می باشد. مادربوردها شامل شکاف های گسترش مانند ISA، PCI، AGP و سوکتهای DIMM می باشند. به علاوه آن شامل اتصالات بیرونی برای کارت صدای Onboard شما، درگاههای موازی و سریال، درگاههای PS/2 برای موس و صفحه کلید و همچنین اتصالات Firewire و شبکه می شود. بنابراین مادربورد نقش مهمی در عملکرد PC شما دارد، تمام بخشهایی را که شما می خرید به این بستگی دارند که مادربورد اتصالات صحیحی که قابل دسترس و کارآمد می باشد را داشته باشند.

سوکتهای DIMM
سوکتهای DIMM

اگر شما Case کامپیوتر خود را باز کنید، مادربورد یک قطعه صفحه مدار مستطیل شکل و مسطح است که به نظر می رسد هر چیزی به یک دلیلی به آن متصل شده است. آن شامل بخشهای کلیدی زیر می باشند: یک ریزپردازنده “Socket” که تعریف می کند که مادربورد چه نوع واحد پردازش مرکزی را استفاده می کند. یک Chipset که سیستم مدار منطقی کامپیوتر را تشکیل می دهد و معمولا آن از دو قسمت که پل نام گرفته اند (یک پل شمالی و در مقابل آن پل جنوبی) تشکیل می شود و CPU را به بقیه سیستم متصل می کند.

یک تراشه سیستم ورودی/ خروجی (BIOS) که اصلی ترین عملکرد یک کامپیوتر و چگونگی تعمیر آن را کنترل می کند. و یک ساعت بلادرنگ که تراشه ای است که با باطری کار می کند و زمان سیستم و عملکردهای اصلی دیگر را حفظ می کند.

به علاوه مادربورد شکافها یا قسمتهایی برای الحاق قسمتهای جانبی گوناگون یا پشتیبانی از سیستم/ سخت افزار دارد. در آنجا یک Accelerated Graphics Port وجود دارد که منحصرا برای کارتهای ویدئو استفاده می شود، Integrated Drive Electronics که هم کنشگرها را برای درایوهای هارددیسک تهیه می کند، حافظه یا کارتهای RAM و PCIکه از میان دیگر چیزها اتصالات الکترونیکی را برای کارت کپچر ویدئویی و کارتهای شبکه تامین می کند.

 

چیپست Chipset :

در حال حاضر بر روی مادربردها IC وجود دارد که مسئول ایجاد یک کانال ارتباطی بین پردازنده و اجزای مختلف مانند حافظه، و دستگاه های جانبی متصل به مادربرد است. بدون چیپست، بخش های مختلف قادر به ارتباط با واحد پردازش مرکزی نخواهند بود و این به طور مستقیم بر روی عملکرد کامپیوتر تاثیر می گذارد. هر چیپست شامل دو بخش است
:Northbridge که از طریق FSB به صورت مستقیم به CPU متصل شده و از کنترل کننده حافظه برای تماس با تراشه رم برای انتقال داده بین CPU و RAM استفاده می کند.
Southbridge که به پورت های یو اس بی، رابط SATA متصل می شود و همه داده ها قبل از رسیدن به CPU باید از آن عبور کنند.

هر مادربردی دارای یک چیپ ست است. چیپ ست نوع پردازنده قابل قبول توسط مادربرد، نوع و ظرفیت رم و دستگاه های بیرونی و درونی قابل پشتیبانی توسط کامپیوتر را مشخص می کند. چیپست ها از نظر امکانات، بازدهی و پایداری بسیار متفاوت اند و بنابراین گزینه ای بسیار حیاتی در انتخاب مادربرد به حساب می آیند. متخصصان خوب، شناخت خوبی از چیپست ها دارند.

چون چیپست ارتباط بین پردازنده و دیگر دستگاه های روی سیستم را ساده تر می کند، چیپ های درون آن تقریباً در وسط مادربرد قرار می گیرند. بسیاری از چیپست های امروزی به صورت دو چیپ اصلی با نام ها (Southbridge و Northbridge) ساخته می شوند.

چیپست NVIDIA
چیپست nVidia

چیپ Northbridg روی مادربردهای بر اساس اینتل به پردازنده کمک می کند تا با رم کار کند . روی مادربرد های بر اساس AMD ارتباط کارت تصویر را فراهم می کند چون کنترل گر حافظه درون CPU قرار دارد. چیپ های فعلی Northbridge کارهای زیادی انجام می دهند و بسیار گرم می شوند و باید هیت‌سینک و فن خاص خود را داشته باشند.

از طرف دیگر Southbridge برخی از دستگاه های توسعه و درایوهای ذخیره سازی حجیم مانند هارد درایو ها را پشتیبانی می کند. بسیاری از چیپ های Southbridge نیازی به خنک کنندگی اضافی ندارند و این چیپ ها می توانند فقط توسط هیت سینک خنک شوند. بدین ترتیب Southbridge محلی مناسب برای دیدن سازنده چیپست است.

عملیاتی حیاتی و مهم نظیر روتینگ داده از هارد دیسک به حافظه و پردازنده را انجام و این اطمینان را بوجود می آورد که تمامی دستگاههای جانبی و کارت های الحاقی، قادر به گفتگو (ارتباط) با پردازنده می باشند. تولید کنندگان مادربردها، با افزودن چیپ ست های متفاوت بر روی مادر بردهای تولیدی خود، نظیر کنترلر RAID و پورت های Fireware، قابلیت های مادربردهای تولیدی خود را نسبت به سایر محصولات مشابه نشان می دهند .

چیپ ست های موجود بر روی یک مادربرد، باعث اعمال محدودیت در رابطه با انتخاب نوع پردازنده، حافظه و سایر تجهیزات جانبی دیگر نظیر کارت گرافیک، کارت صدا و پورت های USB 2.0 می گردد. (برخی از امکانات فوق نظیر کارت صدا، می تواند به عنوان پتانسیل های ذاتی همراه مادربرد ارائه گردد). اغلب مادر بردهائی که از یک نوع Chip set مشابه استفاده می نمایند، ویژگی های متعارفی را به اشتراک می گذارند (به ارث رسیده از Chip set) و کارآئی آنان در اکثر موارد مشابه می باشد. آگاهی از نوع پردازنده، حافظه، سرعت کنترل کننده IDE، کارت گرافیک و صدا، می تواند کمک مناسبی در خصوص انتخاب مادربرد ارائه نماید (مخصوصا” در مواردی که از Chip set مشابه استفاده می گردد).

 

پردازنده CPU :

تولید کنندگان مادربرد در برخی مواقع، فهرست مادربردهای تولیدی خود را بر اساس نوع سوکتی که مادربرد از آن حمایت می کند، ارائه می نمایند. مثلا” سوکت ۴۷۸ برای P4 و سوکت A برای Athlon. در اکثر کاربردهای تجاری، کاربران تفاوت مشهودی را در ارتباط با سرعت بین دو پردازنده Athlon و P4 مشاهده نمی نمایند در حالی که ممکن است تفاوت قیمت آنها مشهود باشد.

پردازنده cpu

به هرحال نوع و سرعت پردازنده ای که می تواند همراه یک مادر برد استفاده شود، یکی از نکات مهم در رابطه با انتخاب مادربرد است .
پس به طور خلاصه در مورد پردازنده، باید مادر برد حداقل قادر به حمایت از پردازنده های رایج باشد. (پیشنهاد می شود قادر به حمایت از پردازنده های AMD یا اینتل باشد)

 

حافظه RAM :

اسلات های طولانی متصل به مادربرد برای نصب تراشه های DIMM به کامپیوتر وجود دارند. DIMM مخفف ماژول حافظه دوخطی است که متشکل از مدارهای مجتمع است. DRAM یا حافظه پویا با دسترسی تصادفی هم یک حافظه فرار است که اطلاعات و فایل هایی که توسط CPU اجرا می شوند را ذخیره می کند. انواع مختلفی از DRAM مانند DDR، DDR2، DDR3 و DDR4 وجود دارند. دستگاههای بین دهه ۱۹۸۰ و اواخر ۱۹۹۰ هم از ماژول های حافظه نوع SIMM استفاده می کردند.

RAM
انواع RAM

امروزه اکثر مادربردها از حافظه های SDRAM DDR) Double Data Rate) استفاده می نمایند. البته هنوز مادر بردهائی نیز وجود دارد که از RDRAM یا Rambus استفاده می نمایند. (تعداد این نوع از مادربردها اندک است). حافظه های DDR دارای سرعت های مختلفی بوده و پیشنهاد می شود که سریعترین نوعی که مادربرد حمایت می نماید، انتخاب گردد. (در این مورد مقالاتی نیز درتالار گفتگوی سایت میکرو رایانه وجود دارد) تولید کنندگان مادربرد، حافظه های DDR را بر اساس سرعت Clock و یا پهنای باند تقسیم می نمایند. سرعت این نوع از حافظه ها (DDR) به ترتیب از کندترین به سریع ترین نوع ، بصورت زیر می باشد :

DDR200( aka PC1600) , DDR266( PC2100) , DDR333(PC2700) , DDR400(PC3200)

بردهایی که از RDRAM استفاده می نمایند دارای Chip set اینتل ۸۵۰ یا ۸۵۰E می باشند. این نوع از حافظه ها (RDRAM) می بایست به منظور افزایش کارآئی، به صورت زوج بر روی مادربرد استفاده شده و اسلات های خالی توسط CRIMM تکمیل (پر) گردند. حافظه ها ی RDRAM قادر به تامین پهنای باند بالای مورد نیاز برنامه هائی با حجم عملیات سنگین در ارتباط با حافظه می باشند. (مثل برنامه های ویرایش فیلم های ویدیوئی و یا بازیهای سه بعدی گرافیکی).

حافظه RDRAM
حافظه RDRAM

قیمت حافظه های RDRAM نسبت به حافظه های DDR دو برابر است. حافظه های RDRAM در حال حاضر با دو سرعت متفاوت ارائه میگردند: PC800 و PC1066. در صورت انتخاب پردازنده ای از نوع P4 که بر روی BUS با سرعت ۵۳۳ مگاهرتز اجراء می گردد، سرعت بیشتر پردازنده معیار اصلی انتخاب قرار گیرد. در زمان انتخاب حافظه، می بایست تعداد سوکت های DIMM و RIMM موجود بر روی مادربرد به همراه حداکثر حافظه قابل نصب بر روی آن دقیقا” بررسی گردد.در مورد نوع حافظه حداقل : DDR 200/266 و پیشنهادی : DDR266/333 یا PC800/1066 Rambus

 

کارت صدا و کارت گرافیک :

اکثر مادربردهای موجود دارای کارت صدا بوده و بندرت می توان مادربردی را یافت که فاقد این قابلیت باشد. آخرین مدل مادربردها دارای چیپ ست دیجیتالی صدای ۶ کاناله بوده که برای بازی ها و فایل های MP3 مناسب تر هستند.

در صورتی که قصد نصب یک کارت صدا بر روی مادر برد به منظور افزایش کیفیت صدا وجود داشته باشد، می توان با استفاده از Jumper و یا BIOS سیستم، کارت صدای موجود بر روی مادربرد (OnBoard) را غیر فعال و از کارت صدای مورد نظر خود استفاده نمود.

در صورتی که بخواهیم از بازی های کامپیوتری استفاده نمائیم که دارای گرافیک سه بعدی می باشند، می بایست کارت گرافیک موجود بر روی مادربرد را غیرفعال و یک کارت گرافیک متناسب با نوع نیاز را بر روی مادر برد نصب نمود. در این رابطه لازم است به این نکته دقت شود که مادربرد انتخابی دارای اسلات AGP باشد. امروزه اکثر کارت های گرافیکی موجود از اسلات AGP بمنظور ارتباط با کامپیوتر استفاده می نمایند.

 

شکافهای کارت توسعه :

ممکن است با PCI آشنایی داشته باشید که برای نصب اجزای اضافی مانند آداپتورهای بی سیم، کارت های گرافیک و… مورد استفاده قرار می گیرد. PCI یک شکاف توسعه است که برای انتقال داده ها بین کامپیوتر و دستگاه های جانبی متصل استفاده می شود.

شکافهای PCI
شکافهای PCI

یک باس می تواند یک مسیر برای عبور داده ها باشد. این واژه به هر دو نرم افزار و سخت افزار مورد نیاز برای انتقال داده ها اشاره دارد. باس دارای دو بخش است: آدرس باس که اطلاعاتی در مورد جایی که باید داده ها بروند می دهد، و داده باس که داده واقعی برای انتقال را نگه می دارد.

 

کانکتورهای ذخیره سازی :

مادربردها مجهز به کانکتورهایی برای اتصال دستگاه های ذخیره سازی مانند دیسک های مغناطیسی سخت، درایوهای نوری، و SSD هستند. این دستگاهها از طریق یک رابط شناخته شده با عنوان SATA کار می کنند. SATA یا Serial ATA نیز یک باس کامپیوتری است که ارتباط بین رسانه های ذخیره سازی و کامپیوتر را از طریق آداپتورهای host bus حاضر بر روی مادربرد برقرار می کند.

SATA
SATA

نسخه های مختلف SATA یعنی SATA 3.2، mSATA، eSATA و…. وجود دارند که بسته به پیکربندی دستگاه استفاده می شوند. برای مثال mSATA یا mini-SATA برای SSDs و هارددرایوهای نصب شده به لپ تاپ استفاده می شوند.

 

کانکتور های برق :

کامپیوترها دارای یک منبع تغذیه اصلی هستند اما قادر به ارائه مستقیم قدرت به تمام اجزای آن نیستند. این رو از کانکتورهای قدرت برای توزیع برق بین منبع اصلی به اجزای مختلف مانند رم، CPU، چیپست و کارت های توسعه استفاده می شود.
برخی از کارت های توسعه مدرن مانند کارت های گرافیک جدید نیاز به قدرت بیشتری دارند که توسط اتصالات برق اصلی کامپیوتر نمی تواند ارائه شود. بنابراین، این کارت های گرافیک دارای کانکتور برق مخصوص خود برای دستیابی به انرژی برق هستند.

 

ارتباطات (اتصالات) در مادربرد :

معرفی چند مدل از بهترین مادربرد ها :
ASUS ROG Maximus VIII Ranger :

پس از معرفی چیپست های سری ۱۰۰ اینتل،تفاوت پرفورمنس در پلتفرم جدید به وضوح مشخص بود.در نتیجه با توجه این موارد،ارزش خرید سوکت های ۱۱۵۱ بسیار بیشتر از ۱۱۵۰ (هسول) است. Maximus VIII Rangerرا می توان یکی از بهترین مادربردهایی دانست که در سال ۹۴ معرفی و عرضه شدند.این محصول بر پایه چیپست Z170 و سوکت ۱۱۵۱ است.

مهمترین دلیل انتخاب ما فناوری های متعدد در کنار امکانات بسیار عالی است که در نهایت به همراه قیمت مناسب عرضه می گردد.۴ اسلات حافظه رم به همراه پشتیبانی از فرکانس ۳۴۰۰ مگاهرتز،دو فناوری صوتی Sonic SenseAmp و Sonic Studio II به منظور تقویت و بالا بردن کیفیت خروجی صدا و فناوری Way Optimization از جمله دلایلی است که این مادربرد را با توجه به قیمت آن حرفه ایی می کند.

ASUS ROG MAXIMUS VIII RANGER

به لطف فناوری Way Optimization در این مادربورد، شما قادر خواهید بود تنظیمات پیچیده را با هدف افزایش عملکرد سیستم خود به آسانی انجام دهید. همچنین قسمت های ضروری مانند کنترل فن ها برای عملکرد و خنک سازی بهتر و در عین حال بی صدا بودن آنها، عملکرد فوق العادی پردازنده، مقدار مصرف انرژی، تنظیمات مربوط به صدا،شبکه و… را تحت کنترل دارد.

این مادربرد دارای یک PCB بسیار ایمن و فناوری های بیشتر مانند GameFirstIII که توضیح همگی آنها خارج از حوصله این مطلب است.اما اگر به دنبال یک مادربرد از کلاس Z170 هستید که دارای امکانات و فناوری های بسیاری باشد و در عین حال دارای قیمت منسبی باشد،این محصول همان انتخاب است.

GIGABYTE H170-Gaming 3 :

چیپست H170 را جدی بگیرید!این یک توصیه دوستانه از سمت ما برای شما است.این چیپست دارای قابلیت هایی بسیار مشابه با Z170 است اما به دلیل عدم قابلیت اورکلاک پردازنده،در مادربردهایی بسیار خوش قیمت نصب می گردد.

در نتیجه قادر خواهید بود که به وسیله نادیده گرفتن قابلیتی که برای بسیاری از افراد کاربردی ندارد،صاحب یک مادربرد بسیار مناسب و خوش قیمت شوید.پیشنهاد اول ما برای این چیپست محصولی نیست به جز GIGABYTE H170-Gaming 3.مادربردی که با یدک کشیدن نام گیمینگ،یادآور فناوری هایی است که درون خود دارد.

این محصول دارای چیپست صوتی ALC1150،آمپلی فایر TI NE5532،توان خروج تصاویر ۴K در حالت ۲۴ هرتز،۴ اسلات حافظه رم به همراه قابلیت پشتیبانی از حافظه های DDR4 در فرکانس ۲۱۳۳ مگاهرتز،پشتیبانی از حافظه های مدرن M.2 با سرعت حداکثر ۳۲ گیگابایت بر ثانیه،دو اسلات PCI-E 3.0 X16،I/O های متعدد،پردازنده شبکه Killer E2200 و ده ها قابلیت ریز و درشت دیگر،از جمله امکانات و دلایل ما برای انتخاب این محصول هستند.

GIGABYTE X99-SLI LGA2011-3 :

بی انصافی بود اگر چیپست X99 را نادیده می گرفتیم.مادربردهایی عصبانی که آماده حمله به پردازش ها هستند.مدل های چندان زیادی از این مادربردها در بازار کشور موجود نیست و بد نیست بدانید که امکانات آنها بسیار نزدیک به یکدیگر بوده و تفاوت قیمت آنها هم در رنج ۲۰۰ هزار تومان است.۴ اسلات حافظه رم جزو موارد مشترک بین اکثر مدل های X99 موجود است.این مادربرد از حافظه های DDR4 در فرکانس ۳۳۳۳ مگاهرتز و حداکثر حجم ۱۲۸ گیگابایت پشتیبانی می کند.

 

پردازنده های LGA2011-3 می تواند قلب تپنده این مادربرد باشند.خوشبختانه این مادربرد از اسلات M.2 پشتیبانی کرده و می توان حافظه های مبتنی بر مسیر PCI را بر روی آن نصب کرد.۴ اسلات PCI-E X16 در فواصلی که نشان از نصب Multi GPU دارد،به خوبی منظور گیگابایت را می رساند.مادربردی که علاوه بر پردازش های سنگین،قادر است در مَحک سخت ترین آزمون های گرافیکی قرار گیرد.گیگابایت بهترین قطعات الکترونیکی را بسیج کرده است.

به عنوان مثال می توان به خازن های حرفه ایی با طول عمر ۱۰ هزار ساعت،۲ اونس مس در لایه های PCB که می تواند در دفع حرارت نیز موثر واقع گردد و کنترل های کاملا دیجیتالی برای بخش های تغذیه مانند PWM اشاره کرد.کاربران این مادربرد برای بروزرسانی بایوس می توانند از طریق فلش درایوها اقدام نمایند.

علاوه بر تمام این موارد،نرم افزار اختصاصی گیگابایت شما را به مدیر بدون مرز سخت افزارهای مبدل خواهد کرد.امکانات این مادربرد به حدی است که می تواند یک مقاله اختصاصی را به طور کامل به خود اختصاص دهد.در نتیجه انتخاب ما به عنوان یک X99 حرفه ایی،مادربرد GIGABYTE X99-SLI LGA2011-3 است.

برای انجام تعمیرات تخصصی مادر بورد لپ تاپ توسط متخصصین مجرب با شاهین استوک تماس بگیرید.برای اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات تخصصی لپ تاپ اینجا کلیک نمایید.

 

شاد و پولدار باشید.
شاهین استوک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X